יום שישי, 12 ביולי 2013

מערת החריטון

לאחרונה יצאתי לטיול במערת החריטון כחלק מהמסגרת הצבאית. המפל"ג או  המ"מ למי שלא מבין, החליט לארגן טיולים לגיבוש הפלגה, או למי שלא מבין מחלקה. כרגע הסוללה, תופסת גזרה מבצעית בגוש עציון, בקרבת מקום ממוקמת מערת החריטון על גדתו המערבית של נחל תקוע. קראתי לפני כן על המערה ולא דמיינתי לעצמי שאצא לטיול בה. המערה היא המערה הקראסטית הגדולה בישראל, הנוצרה כתוצאה מחילחול של מים דרך סלעי הגיר. בניגוד למערת הנטיפים מערת החריטון נוצרה כשפני הקרקע היו מכוסים במים ולכן פני הדופן של המחילות בה חלקות וללא נטיפים. אורך המחילות במערה מגיע לכחמישה קילומטר והבדלי הגבהים בין המפלסים מגיע לכ- 12 מטר, עומקה מגיע ל400 מטר מתחת לפני האדמה.
פלגה 1 פנתרים בתוך אולם במערת החריטון
  הכניסה למערת החריטון היא דרך תקוע הישראלית,. בעזרת מדריך מתקוע נכנסו למערה וצללנו אל עולם תת קרקעי בו מבקרים מאות אנשים בחודש. בדרך למערה מוביל שביל הצופה לעבר נחל תקוע, על קצה המצוק עובר שביל הצופה לעבר הנחל וספר המדבר בהמשכו עד שמגיעים לשני סלעים ענקיים, המזכירים את לוחות הברית. מחילות, מעברים צרים ומפותלים, אולמות וירידות חדות מאפיינות את פנים המערה ששורר בה חושך מוחלט. לכן חייב להצטייד בפנס. פנים המערה מאובק ומצריך זחילה בחלק מהמקומות. המעבר במערה בתור קבוצה לוקח זמן מה, אפשר להעביר בקלות שעה עד שלוש בתוך המערה. אנשים שביקרו לפנינו במערה השאירו על הקירות "מזכרות" מביקורם במערה, שמות, שנים ועוד מידע לא שימושי לרוב.
זוחלים במחילה
הזחילה במערה טיפה מלחיצה לפעמים, הקירות צרים ולוחצים. לפעמים יש מקומות בהם אתה שואל את עצמך " אני בכלל עובר פה?" ואז אחרי כמה שניות אתה מוצא את עצמך נתחב לתוך המחילה ואחרי כמה דקות כבר יוצא כמו גדול לתוך אולם רחב ידיים. כך פעם אחר פעם המערה מאתגרת אותך, ובעזרתו של המדריך שמכיר את המערה כמו כף ידו מנווט אותנו מאולם אחד לשני. הזחילה המערה היא הלוך וחזור, אין דרך מעגלית, למרות כך המדריך ניסה לעשות סיבוב אך המעבר התברר צר מידי והוא החליט לחזור בדרך  שבאנו. החושך המוחלט במערה מועורר מחשבות, איך אנשים הסתדרו פעם, הרי במערה אין את השמים מעלינו, שיתנו אור כוכבים מהשמיים. 
מחילה בתוך תוכי המערה
לבסוף הייתי שמח מאוד שיצא לי לטייל עם החברים שלי לצבא ולפלגה בה ביליתי הרבה זמן ואני אמשיך לשרת בה. זוהי חוויה שלא הייתה יוצאת לדרך ללא מפקד פלגתנו שיוזם ומוציא לפועל טיולים מעין אלו. חווית הזחילה מומלצת לכולם, רק עדיף שאנשים שפוחדים ממקומות סגורים להרבה זמן לוותר על התענוג. אחרי זחילה מאתגרת ומחניקה טיפה יצאנו החוצה לאור היום, ואז אתה מרגיש את ההבדל בין פנים המערה החשוך לבחוץ המואר והאוורירי. תצאו לבקר ותהנו, למרות שזה בשטחים מומלץ לבקר במערה מדהימה זו. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה