יום שישי, 31 בדצמבר 2010

נוביי גוד- כל מה שצריך לדעת

נוביי גוד פירושו ברוסית שנה חדשה. החג נחוג בליל שבין ה-31 בדצמבר ל- 1 בינואר ומסמל את פתיחתה של השנה החדשה שבאה עלינו לטובה. המציינים העיקרים של החג הם הקהילה הדוברת רוסית, לא סוד שאני אחד מהם. החג נוצר בברית המועצות לשעבר, בה נאסר לחגוג חגים נוצריים. כתוצאה מכך הציבור שרצה להמשיך לשמור על אווירת החג, הפך את התקופה הזו לחג חילוני לגמרי, אך בעל סממנים דומים לחג המולד.  לאורך השנים החג קיבל מעמד מיוחד והפך לחג הלא קומוניסטי היחד בברית המועצות, החג התנחל בלבבות האנשים משום שלא נשא אופי קומוניסטי או דתי. 
קישוט על עץ האשוח בתחילתה של השנה החדשה. 
מנהגי החג החילוני- שמציין את חילופי השנים, כוללים הצבת עץ אשוח וקישוטו, נתינת מתנות בעיקר לילדים והענקת כרטיסי ברכה. בנוסף לכך החג מלווה בשני דמויות ציוריות, דד מרוז- סבא כפור המקביל לסנטה קלאוס הנוצרי ובת זוגתו סנגורצ'קה שלא נושאים שום מטען דתי. את החג נוהגים לציין בפורום המשפחתי, בו מקיימים ארוחה חגיגית בה אוכלים מדברים ומאחלים שנה טובה. יש כאלו גם שבוחרים לציין את  החג בפורום רחב יותר ומציינים זאת במסעדה. 
חנות המוכרת עצי אשוח מלאכותיים. 
כיום ברוסיה נשמר האופי החילוני של החג, חגיגות ליל השנה החדשה מצוינים בקישוט רחובות העיר, הצבת עצי אושח ענקיים ,חופשה לרגל החג , שיגור זיקוקי דינור בחצות הלילה, מסיבות נרחבות ושידורים חגיגיים בטלוויזיה. 
קישוט נוסף על עץ האשוח בתחילתה של השנה החדשה
בישראל קיימת בורות גדולה למשמעות החג והרבה אנשים מכנים אותו "סילבסטר" או "חג מולד", אך הכינוי המדויק ביותר הוא נובי גוד- ראש השנה האזרחית! החג עצמו אינו קשור לפולחן דתי כלשהו והוא נושא אופי חילוני בלבד. דעתי האישית היא שאנו חיים לפי לוח השנה הלועזי, ולכן אין שום פסול לציין את תחילת השנה האזרחית החדשה, הרי כל עולמנו מסתובב סביב השנה הלועזית.


                                             שנה אזרחית טובה לכולם! 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה