יום שבת, 27 בדצמבר 2014

הפריחה החלה

אנחנו נמצאים בתחילתו של החורף, בעקבות כך פורחים פרחים המתאימים לעונה כמו נרקיסים, רקפת וכורכום אבל ישנה הפתעה קטנה, השקדיה שהשנה מקדימה לפרוח במקומות מסויימים. ברשומה זו אני אסקור את הפרחים שפורחים עתה ואציג אותם. אני יותר מאשמח אם תצאו לחפשם בטבע. 
פרח השקד בבני דרום

שקד מצוי 

השבוע פגשתי בעץ קטן של שקד בבני דרום ליד חורבת סוקריר פורח במספר פרחים בודדים, עץ השקד ידוע יותר בתור שקדיה בפי האנשים. בדר"כ השקד פורח בחודש ינואר. עץ השקד הינו עץ נשיר ממשפחת הוורדיים. העץ יוצר פריחה מרשימה בטרם הופיעו העלים- מכאן גם שמו, שוקד לפרוח בטרם העלים גדלו. תפוצתו ים תיכונית והעץ מצטיין בעמידותו ליובש וגדל גם בתנאי חקלאות ירודים בצורה נאה. 

כלניות ביער קוממיות

כלנית מצויה 

 את הכלנית פגשתי במדשאה בקיבוץ שעלבים, בפעם הראשונה השנה. עכשיו זהו הזמן בו מתחילות הכלניות לפרוח. בנוסף לקיבוץ שעלבים יש כעת גם כלניות הפורחות ביער קוממיות. הכלנית היא גאופיט גדול פרחים, זהו צמח המוכר לכל בישראל, והוא אף הוגדר כפרח הלאומי של ישראל. הכלנית גדלה מפקעת קטנה, הפרח בעל 5-6 עלי עטיף, היא הראשונה מהפרחים האדומים לפרוח. הפרח נפתח בבוקר (בשעות החום) ונסגר בערב (במזג אויר סגרירי). פרח בודד קיים כמה שבועות. הכלנית מופיעה בטבע בצבעים רבים ובמיוחד אדום, לבן, ורוד, סגול, כחול וארגמן. כאשר בדרום הארץ פורחת רק הכלנית האדומה ואילו בצפון גדלים אוכלוסיות צבעוניות יותר כמו ורוד,לבן וסגול. הנרקיס ביער צרעה

נרקיס מצוי 

את הנרקיס פגשתי ביער צרעה. הפרח גדל מבצל רב שנתי גדול, גלדי הבצל עוטפים זה את זה וסביבם קליפות חומות כמו לבצל הגינה. הבצל מתעורר עם גשמי היורה ומתחיל להצמיח עלים סרגליים ארוכים, לרוב גם צמח עמוד תפרחת עוד לפני שהעלים הגיעו לגובהם הסופי. לפרח שישה עלי עטיף צחורים ובמרכזם עטרה זהובה. יש הסוברים שתפקיד העטרה להגן על האבקה ועל הצוף מפני הגשם. לפיכך, פרח הנרקיס לא נסגר בעתות גשם כפרחים אחרים. 

רקפות ביער צרעה 

רקפת מצויה 

גם את הרקפת פגשתי ביער צרעה. הרקפת הינה גאופיט מאוד נפוץ בארץ. ואחד הפרחים היותר מפורסמים בארץ. לפיכך נקשרו הרבה אגדות וסיפורים. גדל בבתי גידול סלעיים בעלי תנאים ים תיכוניים. לרקפת פקעת רב שנתית גדולה, צורת הפקעת פחוסה או עגולה. פקעות הרקפת מאריכה חיים- עד ל- 20 שנה ויותר. הפרחים גדלים על עמוד פריחה כבראש כל אחד פרח בודד. הפרח בעל 5 עונות השזורות לניצן אחד ופונות כלפי מטה . עם היפתח הפרח הן מתקפלות לאחור וכלפי מעלה. פרח יחיד פורח משבוע ימים ועד שלושה שבועות. צבע הפרחים נע מלבן ועד ורוד עז. 

כתמה עבת שורשים ביער בן שמן 

כתמה עבת שורשים

עשבוני רב שנתי. בעל ציצית שורשים גדולה. משושנת העלים עולים גבעולים חסרי עלים ובסופם מתנשאת קרקפת גדולה יחידה. הפרח צהוב ובולט בשטח. פורחת מחודש דצמבר עד מאי.
כורכום חורפי ביער בן שמן 

כורכום חורפי 

את הכורכם פגשתי ביער בן שמן. הכורכום נפוץ מאוד בבתי גידול ים תיכוניים. הפרח לבן, קטן הנפתח בהדרגה. פריחתו מגיעה אחרי הגשם הראשון החזק. בעל פקעת מתחלפת. הפרח ריחני דמוי משפך, מורכב משישה עלי עטיף ובבסיסם כתם צהוב. על צידם החיצוני של העלים בולטים לעין העורקים הסגולים. 


בהכנת הרשומה השתמשתי באינציקלופדית "החי והצומח בישראל" בהוצאת משרד הבטחון והחברה להגנת הטבע , 1993 בעריכתו של עזריה אלון. כרך 10-11 צמחים בעלי פרחים א'-ב'.  ובמגדיר פרחי הבר בישראל לילדים ונוער שנכתב ע"י יונה זילברמן. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה