יום שבת, 12 בינואר 2013

שלולית חורף שפיר

שלולית החורף שפיר ממוקמת דרומית לקרית מלאכי סמוך לישוב עין צורים על כביש 3. שלולית חורף הינה ההגדרה לאגם קטן שמתמלא בחורף בתחילת עונת הגשמים ומתייבש בהדרגה באביב ובקיץ, בשלולית   השלולית יחסית גדולת ממדים, יוצרת אגם של כ-70X30 מטר. עומקה המרבי כ- 2.5 מטר. שלולית זו הייתה קיימת מזה עשרות שנים עד שבשנת 2007 נבנתה אתר קארווילות ותחנת דלק לידה ואגן הניקוז שלה נפגע. בעברה השלולית אף שימשה כבריכת השקיה של הכפר הערבי שהיה קיים באזור. לאחר שהשלולית התייבשה ב2007 הרשויות באזור החליטו לשקמה, מועצה אזורית שפיר, קק"ל, משרד החקלאות, ורשות נחל וניקוז לכיש שורק עבדו לחברה מחדש לאגן הניקוז ההיסטורי שלה, בינואר 2012 התמלאה השלולית שוב אחרי כמה חורפים שלא הגיעו מים לשלולית, העודפים מתנקזים לנחל לכיש הסמוך. 
מראה כללי של שלולית חורף שפיר
לאחר שיקום השלולית נבנו סביבה נקודת תצפית מוגבהת המתאימה גם לתצפית על עופות המים הפוקדים את המקום ומזח בצדו השני המעניקים נקודת תצפית טובה על השלולית. לצד השלולית קם פארק קטן בו ספסלים ומקום לפיקניק. בהמשך זורם נחל לכיש, שווה לתת ביקור גם שם ולראות את הנחל זורם, ליד גשר הולכי הרגל ממוקמת אנדרטה לזכר טייס שהתרסק עם מטוסו באזור ב1956. השלולית מעניקה אפשרות לראות את הנוף שהיה נפוץ בעבר במישור החוף, וקרקורי הצפרדעים באזור בעיקר בערבים. בשלולית גם ניתן לראות עצי איקליפטוס שכביכול טובלים בשלולית עד בירכם. 
השלולית מנקודת תצפית אחרת וצינור הניקוז
אני ממליץ לבקר באתר משוקם זה, ולהנות מיופי הטבע. אני בביקורי בשלולית החורף לא ראיתי יותר מידי חיות, חוץ מאנפות, אך אולי זה בגלל שהשלולית מתמלאת זה הפעם השנייה מאז שהייתה יבשה כמה שנים וייקח לה זמן לחזור לאותו מגוון מינים שצריך להיות קיים בשלולית כזו. באתר שלטים רבים המסבירים על השלולית, ניתן להשכיל ולבלות בחיק הטבע. חבל שחלק לא מבינים שלא כל מקום נטוש טיפה הוא מזבלה, ולצערי צפים בקבוקים ואף דלת ישנה צפה לה. מקווה שנשכיל לשמור על השלולית הזו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה