יום שישי, 1 בפברואר 2013

פסטיבל פריסות זחל

פסטיבל פריסות זחל, כך אני מכנה את התקופה האחרונה. כדי שלא רק אנשים שהיו בתותחנים או בשיריון יבינו את הפוסט, אני אסביר את תהליך פריסת הזחל, ומה זה בכלל.  קודם כל נסביר שכמעט כל סוג רק"מ- רכב קרבי משוריין נע על זחלים או בשפה יותר יפה מזקו"ם- מערכת זחלים קפיצים ומרכובים, המורכבים מחוליות, זר מניע, גלגל מתח וגלגלי מרכוב החל מטנק, תומ"ת או נגמ"ש. ההבדל הוא בגודל הזחל ובשיטת החיבור של החוליות האחת לשנייה. פריסת זחל עלולה לקרות עקב נהיגה לא נכונה המתבטא בדרך כלל בצידוד הזחל חזק לאחד הצדדים בתנאים שטח חוליים, בוציים או מבולדרים. גורם נוסף יכול להיות חוסר מתח זחל או שבר באחד ממרכיבי הזחל, גלגל מתח, גלגל מרכוב, זר מניע או מוט פיתול המחזיק את גלגלי המרכוב.
תומ"ת עם זחל פרוס 
זחל פרוס באלפא עם גלגל מרכוב שבור
 יש להבדיל בין שני סוגי פריסה יזומה ופריסה לאחר כשל בזחל כמו שתואר לעיל. לרוב הזחל קופץ פנימה או החוצה, במיקרים קיצוניים הוא יקפוץ בשלמותו ממקומו. לרוב הפיתרון הוא לפרוס את הזחל, קודם כל פותחים את הזחל ע"י הסרת אחד המחברים או הפין מתומן שמחזיקים את החוליות יחדיו, כאשר עושים זאת בדרך כלל בקצה האחורי של הזחל. לאחר שהזחל נפרס נוסעים קדימה כדי שיגיע למצב כמו בתמונות וניתן יהיה לטפל בו אם צריך. לאחר הטיפול בתקלה שנוצרה, נוסעים לקצה הזחל בניגוד לטנק בו הזחל כבד בתומ"ת או נגמ"ש הזחל קל יחסית וניתן באמצעות מוט הרמת זחל להרים את הזחל על הזר מניע ולגרור אותו אחורה כדי לכווץ את הזחל בעזרת מכווצים. בחלק מהמיקרים בהם הזחל "קפץ" הצידה ניתן להקפיץ אותו חזרה ע"י צידוד.


תומ"ת
אלפא
בוקסה
3/4
11/16
אמצעי חיבור
מחבר
פין מתומן
אמצעי הפרדה
מוט שרמן
פין טי

פטיש כדי להפריד את החוליות

סיבה טובה לפרוס זחל: גלגל מתח שבור באלפא 
אתאר בקצרה את הסיפור, שבוע בו זחלים נפרסים על ימין ועל שמאל. זה התחיל באלפא- נגמ"ש המשמש לשינוע תחמושת בחיל התותחנים, כנשבר גלגל מרכוב, פרסנו כדי להחליף אותו. לאחר מכן באלפא נוספת נשבר הגלגל מתח, והצוות שלו עמל רבות להחליפו. ואז התחילו הצרות באנו להכנס לעמדה באחד התרגילים והזחל קפץ טיפה בתומ"ת, לא משהו שנגד החימוש הסוללתי שלנו לא יכול לסדר, אך במקומו הגיע מנהל העבודה שהקפיץ את הזחל החוצה בצידוד לא נכון. ואז גם באלפא הזחל קפץ ונאלצנו לפרוס במקביל גם באלפא וגם בתומ"ת. הצרות בלילה זה לא נגמרו ובדילוג לעמדה הבאה התומת נכנס לשיפוע צד רציני שגרם לשבר גלגל המתח, והשאיר את הצוות שלי לפרוס זחל ביום למחרת בשטח כשכל הזחל קבור בחול.
דימה המחט"ס התותח מכווין את התומ"ת

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה