יום שבת, 27 באוקטובר 2012

מעיינות, בריכות ומה שביניהם

הצפון שופע מים, חלק מהמים נאגרים, חלקם מחלחלים, וחלקם נשטפים הלאה בסופו של דבר חסרים מים. בפוסט הזה רציתי לחלוק את מקורות המים שיצא לי לפגוש בשירות הצבאי שלי עד כה. חלקם מלאים כל השנה וחלקם מתייבשים בקיץ, חלקם טבעיים וחלקם מלאכותיים. לכולם מכנה משותף- כולם מביאים סיפוק ביופיים, יש משהו במאגרי מים, נחלים ומעיינות שעושים בי עניין לחקור אותם. נעבור מהצפון לדרום.
האגם- בחורף

אגם עונתי ליד מחנה יואב

אין לי הרבה מידע עליו, וגם קשה למצוא עליו משהו באינטרנט. האגם נמצא בשטחי האש שסביב מחנה יואב בצפון מרכז הרמה, ממנו נשקפים הרים רבים, בינהם החרמון, בנטל, אביטל, שיבן ועוד רבים. בחורף האחרון, בנטל אביטל וחרמון התכסו בשלג בכמה ממטרים ואפילו תל שיבן זכה לשכבת שלג קלה. לפי המפה האגם נמצא באפיק הנחל ירדינון, וממש צמוד לשמורת הטבע עיינות עורבים שנחל עורבים זורם בתחומה. האגם לא עמוק, אך מספק נוף ובית גידול לח המושך אליו חיות שונות כגון, צפרדעים שועלים, צבאים, נמיות, ברווזים וחסידות. האגם כך נראה, מלאכותי, משום שיש סוללת עפר שניראת די בבירור בצידו המערבי. במימיו צומחת נורית המים, ובשלוליות מסביביו.

מעיין ידידיה ליד יונתן בגולן

עין תפוחים במושב קשת בגולן

מעיין ידידה ועין תפוחים

שתי מעיינות אלה, אפשר לקרוא קלאסיים לרמת הגולן. שניהם הם בעצם בריכות שניזונות ממעיין צמוד להן, מלאות מים קרים וצלולים כל ימות השנה. שופצו או אפילו הוקמו ע"י תושבים בסביבתם. את המעיין ליד מושב יונתן הכרתי טוב, הייתי הולך לשם כמעט כל פעם שנשארתי בבסיס. בהתחלה פחדתי מהמים שנראים עכורים, כמו ילד קטן, אבל טבילת רגליים חשפה שהמים צלולים ונקיים. שחיה במי המעיין מרעננת מאוד את הגוף והנפש- המים קרים מאוד ולוקח איזה כמה דקות להתחמם אחריהם, במיוחד בערב. מומלץ לבקר במזג אוויר חמים יותר. שם נוסף לבריכות מעין אלו הוא בריכות הקצינים, משמום שקצינים סורים שחו בהם.

אגמון החולה- מבט מרמות נפתלי (ברקע: בנטל, אביטל)

אגמון החולה

באגמון עצמו לא יצא לי לבקר כשהייתי בצבא, אבל ביקרתי בו לפני שהתגייסתי לצבא. מי חשב שאני אשרת סביביו כשמונה חודשים ואפילו יותר. האגמון הוא השארית של אגם החולה הגדול שהשתרע בעמק. החליטו ליבש אותו כדי להוסיף שטחים לחקלאות. לאחר שהבינו את טעותם הציפו חלקים בעמק כדי לנסות ולשמר את הטבע בעמק. דרומית לאגמון יש את שמורת החולה, היא החלק המקורי שהשתמר. בתור חייל, כשאני עובר ליד האגמון אני מבין על מה אנחנו מגנים, על הטבע והחיים בעמק.
בריכת השחייה ברמות נפתלי

בריכת שחייה ברמות נפתלי

בריכת השחייה היא אומנם לא מאגר מים טבעי אבל זה מים ואפשר לשחות בהם לההנתנו. ביקרתי בבסיס לצורך שמירות כך שכל החיילים באים לשמור ומרווחים את הבריכה של מושב רמות נפתלי, ואת נופיו הקסומים של רכס רמים, חבל ארץ נשכח טיפה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה