יום שבת, 18 באוגוסט 2012

חופי ישראל

הקיץ הגיע ואיתו הנסיעות לחופי ארצנו הנהדרים והמדהימים. היום אני רוצה לשתף אתכם בכמה חוויות מכמה חופים בישראל. כבר יצא לי לכתוב על הים בתחילת דרכו של הבלוג. הים לא צפוי וקיים בהרבה מצבים שונים אך דומים. יש הרבה משתנים שאפשר לשחק בהם בים, לא כולם תלויים בנו. מדוזות, גלים, חול, מציל, שעת היום ועוד. בארצנו רצועת חוף ארוכה כ-150 ק"מ מצפון ועד דרום, מנהריה עד אשדוד.

חוף בצת כפי שנראה מראש הנקרה

 חוף בצת- ראש הנקרה                                                                                

החוף הצפוני ביותר, נמצא ממש למרגלות ראש הנקרה. במקום חוף מוכרז, וסביבתו היא שמורת טבע, מול החוף ישנם כמה מהאיים היחידים בישראל, גם הם מוכרזים כשמורת טבע והם מהווים בית גידול ומקום קינון יחודי. מראש הנקרה ניתן לתצפת על החוף מצפון לדרום. בחוף נראים מפרצונים וסלעים, עליהם דייגים ונופשים, החוף מספק טיול רגלי מהנה עם נוף יפה, מול החוף סירת חיל הים. בתקופת המנדט הבריטי עברה פה רכבת ללבנון דרך רכס ראש הנקרה, המנהרה שחצבו עדיין קיימת אך חסומה מסיבות ביטחוניות. בנוסף ניתן לבקר בנקרות בעזרת הרכבל הנמצא על הרכס ומצוד ממש לים. בקרבת מקום נמצא נחל בצת.

חוף פלמחים מראש תל יבנה ים

חוף פלמחים- יבנה ים

חוף מוכרז וסביבו גם שמורת הטבע פלמחים, זוהי למעשה רצועת החוף הטבעית הבודדת כמעט שניתן למצוא במרכז הארץ. הכניסה לחוף מותנת בתשלום על החנייה. בשמורה נשמרים החולות עצמם המכילים בתוכם צדפים, צמחייה  ובעלי החיים כגון צבי ים. בתחום החוף נמצא תל יבנה ים. תל זה היה עיר נמל עתיקה בארץ ישראל. נמל זה היה בעצם השער מהים לישוב היבשתי. הנמל היה פעיל מתקופת הברונזה עד לימי הבניים. כיום מספק האתר מקום קסום לטיול ואף לפיקניק קטן עם נוף לים שנמצא למרגלותיו. המים בחוף בעת שביקרתי בו היו קצת עמומים ומלוכלכים. בקרבת מקום נמצא נחל שורק. 
המצודה על רקע העיר המודרנית אשדוד

חוף המצודה- אשדוד ים

חוף ים לא מוכרז, שבקרבתו שרידיה של המצודה שמכונה אשדוד ים, בדומה ליבנה ים  היא שימשה כנמל של העיר היבשתית אשדוד. בניגוד ליבנה ים המצודה השתמרה במצב יחסית טוב יותר  ונראים קשתות, חומות ושרידי מבנים. המצודה נבנתה בתקופה הערבית הקדומה בארץ ישראל, הוקמה כדי להגן מפני פלישות מהים והייתה פעילה עד הכיבוש הצלבני.  ניתן להגיע בחינם, לטפס על השרידים, להנות מהנוף הנשקף לעבר הים התיכון. לא מומלץ לרחוץ בחוף, אלא לנסוע לאחד החופים הסמוכים שכן הם מוכרזים ובעלי שירות מצילים בחוף. 

בישראל הרבה דרכים להנות מהים, מצפון עד דרום, הים וחופיו מספקים אטרקציה טובה לימי הקיץ החמים ומה שטוב שזה לרוב בחינם לגמרי, וגם כשזה בתשלום, הוא לא כזה גבוה ולרוב הולך לטובת הטבע. מלבד זאת החוף מספק הנאה לא קטנה לקיץ, אפשר לשחק מטקות, לחפור בורות, לשחות ולטייל בחוף מצד לצד.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה