יום שלישי, 24 ביוני 2014

מה צומח? מה פורח?

בימים אלו של השנה, הצבע השולט בצידי הדרכים ובכל שטחי הבור הוא צהוב. כמעט שאין צמחים שפורחים או צומחים. רוב הצמחים סיימו את מחזור החיים שלהם וזרעיהם מחכים לבוא הגשמים בשנה הבאה. אך יש גם כמה שבכל זאת פורחים גם בימים אלה. קצת קשה למצוא אותם אבל כשעוברים לידם אי אפשר לפספס אותם. לכן הם יחסית בולטים על רקע הצמחים הכמלים ששולטים בנוף. אז צאו החוצה וחפשו אותם כי גם בקיץ יש צמחים שפורחים פרע. כאן אני רוצה להביא לכם רשימה חלקית של הצמחים העיקריים שפורחים כעת. 


טיון דביק

צולם בנוף איילון 
 עשבוני רב שנתי או בן שיח דביק. גובהו 120- 50 ס"מ. שכיח מאוד בצידי דרכים, בקרקעות מופרעות וסביב מקווי מים. תפוצתו ים תיכונית. גדל באזורים לחים ובבתי גידול מופרעים שניקוזם גרוע. שמו העברי מזכיר את שמו הערבי- טין שזהו בוץ בערבית הרומז לבית הגידול שלו. הפריחה ממושכת כל עונת הקיץ והסתיו מחודש יולי ועד דצמבר. 


בוצין מפורץ

צולם בנוף איילון 
צמח דו שנתי, שכיח מאוד בחבל הים תיכוני. גדל בעיקר בצידי דרכים ובאשפתות. תפרחתו מסתעפת ומזכירה את צורת המנורה. יש האומרים שצמח זה שימש השראה למנורת בית המקדש מעבר לכך שמו נגזר ממילה ארמית שפרושה נר.   הפריחה ממושכת בחודשים אפריל- אוקטובר.

בר גביע חלק

צולם בקרבת חפץ חיים 
עשב חד שנתי הגדל בשדות בעל קייצים. בולט בגביעים הגדולים של פרחיו. גבעולו ממעט להסתעף גובהו 80 ס"מ. הפרחים ערוכים בדורים ויוצרים שיבולת ארוכה. פורח בראשית הקיץ בחודשים אפריל- יולי. 

חבלבל השדה 

צולם בבני-עי"ש
עשב רע שכיח, גדל בשדות ובגינות מושקות בקיץ. העלים דומים לחץ, לרומח או ללב בבסיסם. גדל בצידי דרכים על אדמות כבדות. עשב בעל שורש עבה כך שגבעוליו הרב שנתיים חודרים עד לעומק של 2 מטר. הפרח לבן מבפנים ווורדרד מבחוץ בצורת קונוס, פורח בחודשים מרץ- נובמבר. 

קייצת מלבינה

צולם בגדרות 
צמח פולש. מאכלס בתי גידול לחים בקיץ. מקור הצמח בדרום אמריקה. הצמח גדל בגינות, בסדקי מדרכות וחומות , שטחים פתוחים ומופרעים. כל צמח עשוי לייצר 10,000 - 100,000 זרעונים זעירים המופצים ע"י הרוח וממשיכים לפלוש לבתי גידול מתאימים להם. 


עולש מצוי

צולם בקרבת נווה מבטח 
עשבוני חד שנתי. לעתים,עליו משמשים כירק לסלט. השורשים שלו עשויים לשמש כתחליף לקפה (ציקוריה). גדל בכל חלקי הארץ כעשב רע. מגיע לגובה של כ- 1.5 מ'. הפרחים נפתחים בשעות הבוקר המוקדמות ונסגרים לקראת הצהריים. הפריחה בחודשים מאי- אוגוסט.  

סולנום זיתני

צולם בקרבת נווה מבטח 
צמח פולש שמוצאו מאמריקה הטרופית. משערים שהגיע לארץ עם משלוחי מזון שהגיעו מחו"ל. גובהו 60-40 ס"מ. פעיל בעונות החמות קרי הקיץ. גדל בשדות חרושים, בצידי דרכים ובגינות. ההאבקה נעשת ע"י חרקים. חודשי פריחה מאי עד אוגוסט.

כנפון זהוב 

צולם בקרבת צומת חפץ חיים דרום 
צמח פולש, חד שנתי לעיתים רב שנתי. תפוצתו בארץ בשדות חול, בצידי דרכים וגינות מושקות. הפרח דומה בצורתו לפרח החמניה. מכיוון שהצמח גדל בקיץ הוא בקלות מתפשט בהרבה בתי גידול מופרים כגון בצידי דרכים. מקורו בארה"ב, בישראל פורח מהכרמל דרך השרון והשפלה עד לנדב הצפוני. חודשי פריחה אפריל- ספטמבר. 

דטורה זקופת פרי 

צולם בקרבת חפץ חיים 
פרחיה קטנים יחסית לדטורה נטוית פרי. הצמח גדל בשולי שדות חקלאיים, בצידי דרכים ומעזבות. הצמח פולש בארץ ומקורו בדרום אמריקה. הצמח רעיל מאוד אך במקרים מסויימים משמש כצמח מרפא. נפוץ בארצות טרופיות. הפריחה החודשים יוני- נובמבר.

בהכנת הרשומה השתמשתי באינציקלופדית "החי והצומח בישראל" בהוצאת משרד הבטחון והחברה להגנת הטבע , 1993 בעריכתו של עזריה אלון. כרך 10-11 צמחים בעלי פרחים א'-ב'.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה