יום שלישי, 27 במרץ 2018

תל שוכה- גבעת התורמוסים

אי שם בעמק האלה שוכן לו תל יפהפה, תל שוכה. התל מוקף סביבו בחורש ים תיכוני יפהפה. בתחילת האביב, מתמלא המקום בפריחה מרהיבה של תורמוס ההרים. בשל כך מושך המקום אליו רבבות של מטיילים שבאים להנות מפיסת הטבע היפה והמיוחדת הזו. התורמוס הוא אחד הצמחים הבולטים בתקופה זו של השנה ובחלק מהמקומות יוצר מרבדים כחולים צפופים ויפים מאוד, אחד מהמקומות האלה הוא תל שוכה ששוכן בפארק עדולם בעמק האלה, לא רחוק מתל עזקה. 
מבט מהכביש הסמוך על תל שוכה 
התורמוס הינו צמח חד שנתי עשבוני ממשפחת הפרפרניים וסדרת הקטניות. כמו לקטניות האחרות יש לו תרמיל עם זרעים עשירים בחלבון. צמחי התורמוס בבר עשירים בחומרים רעילים, אלקלאואידם מרירים, אותם ניתן לנטרל ע"י  השרייה במים רתוחים. קיים גם מין תרבותי המכונה תורמוס לבן, בשווקי המזרח מקובל למכור אותם שלוקים וממולחים כגרעינים. לתורמוס תפרחת של פרחים פרפרניים, הפרח עצמו כחול עם פס לבן באמצע, כאשר הפרח מואבק צבעו משתנה לוורוד ולסגול, כנראה זה בא להודיע למאביקים שלו שהוא הואבק כבר. התורמוס פורח בסוף החורף תחילת האביב, לרוב בתקופה שבין פברואר-מרץ, תלוי במזג האוויר באותה שנה. 


שדה תורמוסים על התל
בין לבין התורמוסים אפשר למצוא עוד פרחי בר יפים ומגוונים. אשר מוסיפים עיניין לאווירה ויוצרים אווירה של טבע אמיתי שאפשר לחקור ולמצוא עוד פרחים מלבד מרבדי התורמוסים הפרושים על התל. כשהחלטנו להתיישב להפסקה, מצאנו עץ עם צל ליד מערה קטנה, העץ נראה לי משונה למדי ולפי הבנתי זו עץ "אגס" בר כנראה, זיהוי לא וודאי אך כנראה שייך למשפחת הוורדניים. 
עץ "אגס" הבר 

ממליץ לכולם לבוא ולבקר בתל שוכה בעונת הפריחה, בשבתות כאשר יש פריחה התל עמוס מאוד ויש לקחת זאת בחשבון. במעלה התל יש מקום לכולם וניתן למצוא פינה טובה לשבת לפיקניק מבודד יחסית מכל המבקרים. 

מקורות:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה