יום שישי, 23 ביוני 2017

פריחה אביבית מאוחרת בגולן

במאי האחרון יצא לי לבקר ברמת הגולן, בשלהי הפריחה האביבית. כל רמת הגולן בתקופה זו של השנה מלאה כבר בעשבייה יבשה, תזכורת קטנה לכך שבחורף הכל היה שופע וירוק. כעת נשארו צמחים מעטים שזוהי תקופת פריחתם (או אפילו סוף תקופת הפריחה של חלקם). ברשומה זו אסקור חלק מהם.

נוף כללי 
עולש מצוי הינו צמח חד-שנתי ממשפחת המורכבים. בחורף יש לו עלי שושנת גדולים הניתנים לאכילה. באביב ותחילת הקיץ פורח בכחול בולט; עלי הכותרת בכחול בהיר והאבקנים בכחול כהה. התפרחות בנויות מפרחים לשוניים בלבד. העולש פורח בבוקר המוקדם ובשעות הצהריים החמות נסגרים הפרחים שלו, לכן אם תרצו ליהנות מפריחתו שווה לקום מוקדם בבוקר. ברמת הגולן מצויים מרחבים עצומים של עולש, רק צריך להביט סביב. 


עולש מצוי 
 מעוג מנוקד, צמח חד-שנתי בינוני, לא גבוה במיוחד. הפרח מזכיר במבט ראשון את החלמית ואת החוטמית ונראה קצת כמו שילוב של שניהם. לגביע 5 עלים רחבים ומאוחים והעוקץ ארוך בהשוואה למינים אחרים. המעוג פורח בין אפריל ליוני. צמח יפה מאוד, הגדל בצידי דרכים ושדות בור. נפוץ יחסית בצפון הארץ. 


מעוג מנוקד
 קיפודן מצוי, צמח עשבוני רב-שנתי השייך למשפחת המורכבים. צמח שושנת שכל חלקיו העל-קרקעיים מתייבשים בקיץ ומתחדשים בחורף. לקראת האביב המאוחר עולים גבעולי התפרחת לגובה של כ- 1.5 מטר. הקיפודן פורח ביוני וביולי. התפרחת סגולה ומרשימה בגודלה, ובולטת מאוד בנוף הצחיח של שלהי האביב. התפרחת כדורית, קוצנית ומזכירה קצת קיפוד - מכאן גם שמה. מורכבת מהרבה קרקפיות נפרדות המגובבות בצפיפות. הצמח אנדמי לארץ ישראל ולסוריה. 


קיפודן מצוי 
 חרחבינה מכחילהזהו קוץ רב-שנתי השייך למשפחת הסוככיים. משנה את אופיו באופו די קיצוני במהלך גידולו: בצעירותו גדל כשושנת עלים צמודה לקרקע בעלת עלים ירוקים ורכים הניתנים לאכילה, ואילו בבגרותו זהו צמח זקוף ומסתעף בגובה של עד חצי מטר בעל עלים גזורים ודוקרניים. בהמשך הצמח הופך לקוץ נוקשה מסועף בדלילות. החרחבינה פורחת באביב ובקיץ, ממאי עד אוגוסט. התפרחת היא סוכך, צבע העלים משתנה בהדרגה מירוק לכחול. הצמח מאוד בולט על רקע הצמחייה היבשה ונראה די קישוטי מרחוק. 

חרחבינה מכחילה
 חוטמית זיפנית, צמח חד-שנתי הבולט מאוד בזכות פרחיו המרשימים בגודלם המסודרים על עמוד תפרחת גבוה, ועל כן נראים למרחק. לקראת האביב צומח עמוד התפרחת שיכול להגיע עד לגובה של 3 מטרים. העמוד מעוצה ועליו יושבים עלים מסורגים כשבחיקם פרחים. הפריחה בין החודשים מאי עד יוני. החוטמית בולטת בגינון של כביש 6 שעבר שיקום נופי וגם נמצאת בהרבה גינות שמעוניינות להשתמש בצמחי בר ארץ ישראליים. 

חוטמית זיפנית

לסיכום, למרות הסטיגמה שדבקה בעונה החמה, גם בקיץ נוכל למצוא צמחי בר שפורחים. חובבי הפריחות ידעו ליהנות מהן כמעט בכל עונה בשנה, רק צריך להכיר מעט את הצמחים ואת מועדי פריחתם. תמיד כיף למצוא משהו מיוחד ומעניין מבין כל הקוצים היבשים ולהתלהב מהיופי הזה שגדל כמעט ללא טיפת מים ומשמח את העין. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה