יום שני, 19 בספטמבר 2016

פארק שיטה מלבינה אשדוד

לאחרונה ביקרתי בפארק שיטה מלבינה הממוקם ליד אלתא במזרח העיר אשדוד. לידו עובר נחל לכיש ומיצידו השני כביש סואן. הכניסה לא מודגשת וכאילו לא קיימת. פשוט כניסה באמצע הכביש. לא קשה לפספס. בכניסה ממוקם שלט המודיע על עבודות שיקום, רק שקשה להבחין בהן באתר. 
שלט המודיע על עבודות שיקום.
אחד מעצי השיטה היותר גדולים
במקום נמצא אחד מריכוזי עצי השיטה המלבינה הגדולים בארץ. השיטה המלבינה הינה עץ במקורו אפריקני וישראל הינה גבול התפוצה הצפוני שלו. בארץ העץ לא מתרבה מזרעים ועיקר הרבייה הינה וגטטיבית- הכוונה מנצרים תת קרקעיים. למרות שיש כאלו הטוענים שהעץ כן מייצר זרעים- בכמות מעטה של 3-7 לתרמיל. השיטה המלבינה נקראת כך משום שהגזע בצבע בהיר יחסית. עץ הנחשב נדיר ונמצא ברשימת העצים לשימור. 


נצרים תת קרקעיים של עצי שיטה מציצים בפרדס סמוך
מצב השמורה סביר אך דורש התיחסות למצב הניקיון, ולרמת התחזוקה הירודה יחסית של המקום. מצב העצים די מוזנח ונראה שאין שום מעקב אחר הצמחייה בסביבה. ראוי להתייחס לכך שהעצים נמצאים בסבך וגדל עליהם צמח מטפס שראוי היה למנוע ממנו לגדול על העצים. תפוצת העץ נקודתית בארץ וישנם עוד כמה ריכוזי עצי שיטה מלבינה בעמק האלה, ליד מושב ישרש אשר ממוקם ליד רחובות ועוד. 
סבך של נבטי שיטה וצמח מטפס שהשתלט על הכל 
לכלוך ב"פארק"
הפארק ממוקם מאחורי בית העלמין של אשדוד ולא זוכה לתחזוקה נאותה. במקום המיועד לחניון, יש לכלוך רב, ולא נעים להימצא בו. למקום יש פוטנציאל גדול, לטובת המקום כדאי לדאוג לתחזוקה מינימלית של ניקיון ופינוי אשפה. בסופו של יום, המקום מהווה מפלט מחיי העיר, מקום קצת פרוע עם פרדסים ונחל. ייתכן שהביקור בחורף יהיה נעים יותר.  

תגובת עיריית אשדוד - העמוד הרשמי שלום כאן אילן בן עדי, מנכ"ל העירייה. העירייה עושה רבות למניעת השלכת פסולת בפנינות הטבע המקיפות את העיר. לא פעם בעקבות מבצעי אכיפה נתפשים עבריינים ונענשים. לצערי לא הצלחנו להדביר תופעה זו לגמרי, גם אם הקטנו אותה. בשנה הבאה נעבה את מערך המצלמות החולשות על אתר זה יחד עם תגבור הסיורים של יחידה לאכיפה סביבתית אנו צופים לשיפור משמעותי במצב.

תגובה 1:

  1. יפה כתבת.
    חייבת לציין, בתור מישהי שגרה באזור, שלא תמיד זה היה המצב של הפארק; בעבר היה ניתן בקלות לאתר בו בע"ח וצמחי בר מגוונים, והמצב של עצי השיטה היה הרבה יותר טוב. שנים של הזנחה פושעת, עקירה וכריתה של עצים לטובת פיתוח בית העלמין הסמוך, השלכת פסולת ע"י קבלנים ומטיילים וחוסר אכפתיות מצד הגורמים שאחראים לפארק הביאו למצב העגום של שמורת הטבע היפה הזאת. עצוב, ובעיקר - מכעיס.

    השבמחק