יום חמישי, 18 בפברואר 2016

פריחה בהר הנגב

מי אמר שבנגב הכל שומם? קבלו שלל תמונות מפריחה סתווית מהממת מהר הנגב ועד חולות שונרה. בנגב כמות המשקעים מעטה אך כשיש גשם, אז הכל פורח ולא חסר מגוון צבעים ומינים כדי להנות ממגון הגיאופיטים ושאר הצמחים המדבריים. את האמת כל התמונות צולמו במהלך השתלמות כלנית בנגב בסתיו 2015. כן, עבר קצת זמן מאז..... אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם. 
חלמונית גדולה 
חלמונית גדולה שייכת למשפחת הנרקסיים,  גאופיט בעל בצל גדול, בעל פרח גדול למדי, הבוקע מהאדמה לפני שהעלים הגיחו. החלמונית נפוצה בכמה עשרות אתרים מהגולן דרך הגליל ועד הנגב. פורחת בריכוזים גדולים של פרחים, היוצרים מרבד צהוב ונאה. היא פורחת בערך באותו מועד כל שנה, מקדימה לפורח בהרים הגבוהים, ומאחרת ברום נמוך יותר. ישראל היא גבול תפוצתה הדרומית. ייתכן שהיא שריד לאקלים גשום יותר, שכן היא התאימה עצמה ושרדה בנגב הצפוני. 
סתוונית הקליפות
 סתוונית הקליפות, גם כן גאופיט אך בעל פקעת אשר עוטפים אותה קליפות רבות, זאת כדי להגן אליה מפני טריפה. הצמח מין אנדמי לישראל וירדן ולכן גם סתוונית הקליפות היא צמח מוגן לפי החוק. מין זה גדל במדבר ולעיתים יוצר מרבדים. בית גידולו האופייני הוא בנגב דוגמת הר הנגב בקרבת בורות לוץ, בו אתר מוכר של מין זה. הצמח קטן למדי והוא הראשון מבין הסתווניות לפרוח. פורח לפני הגשמים בלי עלים, אופייני לצמחי הסתיו. לאחרונה שוייכו הסתווניות למשפחה על שמם הסתוונתים.
מלחית אשונה 
מלחית אשונה היא בן שיח מדברי רב שנתי ממשפחת הסלקיים. פורח בסתיו כאשר זרעיו מופצים ברוח. כבן ממשפחת הסלקיים הוא בעל עמידות למליחות. גדל בישראל בנגב ובמדבר יהודה. 
מלחית חומה 
מלחית חומה היא צמח חד שנתי שתפוצתו היא מדברית, הכוונה לנגב בקעת ים המלח ומדבר יהודה. כמו המלחית האשונה מפיץ את זרעיו ברוח. בן למשפחת הסלקיים. גדל בתחילת החורף אחרי תחילת הגשמים.
כרכום דמשקאי 
כרכום דמשקאי הינו גאופיט בעל פקעת חד שנתית, אשר מתרוקנת מחומרי אגירה בזמן פריחתו ונוצרת חדשה מעליו, שתפרח בשנה הבאה. הפורח בחודשי הסתיו ללא עלים, הפרח גדולגדול כ-5 ס"מ. הפרח נדיר וגדל בהר הנגב וסביבתו, הפרח מאוד דומה למיני כרכום אחרים דוגמת כרכום החרמון וכרכום השבכה. שייך למשפחת האיריסיים. 
ציפורן נקוד 
ציפורן נקוד הינו צמח רב שנתי השייך למשפחת הצפורניים. גדל הן במדבר והן באזורים הים תיכוניים. הפרח קטן ומדיף ריח נעים. צבע הפרח ורוד עד לבן עם נקודות וקווים על עלי הכותרת. פורח תקופה לא מבוטלת מאפריל עד אוקטובר. כאמור כולל מגוון בתי גידול ובהתאם גם טיפוסי צמחיה שונים. 
חבצלת הנגב 
חבצלת הנגב הינה גאופיט בעל בצל ממשפחת הנרקיסיים. פורחת בסתיו, בית גידולה הוא חולות בנגב, דוגמת חולות שונרה בצפון הנגב.  זהו מין אנדמי לישראל . הפרח בצבע לבן, גדול יחסית אך קטן יותר מחבצלת החוף. הפריחה מלווה בעלים ירוקים סרגליים אשר הולכים ומסתלסלים עם הזמן- להפחתת אידוי המים. לזרעי חבצלת הנגב כמו לחבצלת החוף יש יכולת ציפה מה שמקנה לה יכולת להסחף בשיטפונות לאתרי גידול מרוחקים יותר.
יפרוק המדבר 
יפרוק המדבר בן שיח רב שנתי, מעוצה, הפורח בחודשי הסתיו ממשפחת הסלקיים. הצמח חסר עלים, על גבעוליו ניתן להבחין בקשקשים שמעידים על עלים שהתנוונו באבולוציה.עמידותו ליובש מתבטאת בצימצום פעילותו לזמנים בהם יש לו מספיק מים. במדבריות גדל במגוון קרקעות ואף שולט באזורים נרחבים מהצמחייה. 

היה לי לכבוד להשתתף בהשתלמות כלנית זו עם כל האנשים החשובים שחוקרים ועוקבים אחר המגוון האדיר של צמחי ארץ ישראל כולה מצפון עד דרום. קישור למאמר אודות הסיור באתר כלנית

בכתיבת הרשומה נעזרתי באתר צמח השדה , צמחיית ישראל ברשת, אתר רשות הטבע והגנים  וויקפדיה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה