יום שבת, 8 בנובמבר 2014

פרחים בסתיו

הימים מתקצרים ונהיה יותר קריר. מרגישים משהו אחר סביב, הכל מתעורר לחיים. אלו הם הפרחים בסתיו אשר יוצרים תחושה מיוחדת ומרעננת. הם הראשונים לשבור את צבעי הצהוב-חום של כל הצמחים שהתייבשו בקיץ. הם מבשרים על בוא הסתיו ועל החורף אחריו. הם פורחים במקומות לא שגרתיים כמו מצוקים ופסגות הרים. אז קבלו אותם פרחי הסתיו: 
חבצלת קטנת פרחים
חבצלת קטנת פרחים היא גאופיט אשר גדל בין הסלעים בחורש הים תיכוני. הפרחים קטנים בצבע לבן, על העלים שמופיעים לאחר הפריחה יש פס לבן חיוור. הפרחים דומים לחבצלת החוף במעט.צולם ביער חרובית.

בן חצב סתווי
בן חצב סתווי הינו פרח בעל בצל קטן הגדל בין סדקי סלעים. צבעו סגול ופרחיו קטנים מזכירים במעט את פרחי החצב. פורח פעמיים בשנה, פעם אחת לפני הגשם ופעם אחריו. צולם ביער חרובית. 

חלמונית גדולה
החלמונית היא גאופיט ממשפחת הנרקיסיים. הפרח צהוב יפה אשר בולט בשטח. לעיתים רבות פורח במרבדים. נפוץ בעשרות מקומות בארץ, אך בשטחים מצומצמים וספציפיים בלבד. תפוצתו מצפון הארץ רמת הגולן דרך הר מירון והגליל הרי יהודה ועד הנגב במקומות גבוהים וספציים למדי. מועדי הפריחה במקומות המסוימים קבועים וניתנים לחיזוי מראש. צולם בנחל רביבים סמוך לירוחם
סתוונית היורה 
סתוונית היורה כשמה היא פורחת לאחר היורה, לרוב בנובמבר. הפרחים הראשונים בוקעים לפני העלים כמו ברוב פרחי הסתיו. צבעו נע מלילך עז עד וורוד חיוור בעל 6 עלי עטיף. גדל בכל האזורים הים תיכוניים בארץ. הפרח קטן במקצת מפרחיהם של אחרים בסוגו. צולם ביער חרובית. 

בהכנת הרשומה השתמשתי באינציקלופדית "החי והצומח בישראל" בהוצאת משרד הבטחון והחברה להגנת הטבע , 1993 בעריכתו של עזריה אלון. כרך 10-11 צמחים בעלי פרחים א'-ב'.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה