יום שבת, 10 במרץ 2012

הטכנולוגיה מתיישנת

טכנולוגיה היא המצאת כלים הנועדו להקל על חיי האדם, לעיתים רבות מהווה פתרון לצרכים כלשהם. קורה שהיא מתיישנת. כאן אני רוצה להתייחס למדיות אחסנה כמו קלטות וידאו, אודיו, דיסקטים ואפילו דיסקים. היום בעשור השני של המאה ה-21 אנו מוצאים את המכשירים שקנינו לפני 5- 10 שנים כבר לא רלבנטים. כך יוצא שאינספור קלטות וידאו ואדיו מאבדים מערכם, למרות שהם עדיין תקינים ושימישים. בולט גם הדיסקט שאם מישהו ימצא אותו אצלך בבית, הוא לא יבין איך עדיין יש לך אתו ויופתע גם מהמפרט הטכני שלו 1.44 מגה בייט- כך שאפילו שיר או תמונה עדכניים יתקשו להשמר עליו.  
קלטת אודיו, קלטת וידאו, דיסקט ודיסק- התישנו
במקומם אנו מקבלים כלים טכנולוגיים שימושיים בהרבה יותר. דיסק און קי, קבצי mp3 השמורים בנגנים מיניאטורים, סטימרים הקולטים את הוידאו ישר מהמחשב, מחשבים משוכללים וקטנטנים- סמרטפון היכולים להתחבר למחשב ולשלוט בו כעכבר. כל זה תוך פחות מעשור! מלבד היתרונות המדהימים של החידושים הם יוצרים מצב שבו המכשירים שאנו קונים מאבדים מערכם- זאת אומרת מכשירים שצריך להיפטר מהם. הדוגמה במובהקת לכך הם המסכים הדקים שהחליפו את המסכים הישנים הכבדים והרחבים שתפסו מקום נכבד בביתנו. כל זה יוצר אשפה שצריך לטפל  בה, או למצוא שימוש נוסף שלהם כמשירים אצל אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם טלוויזיה. 
המחליפים- דיסק און קיי כרטיס זיכרון SD וחיבור USB
לפי דעתי הפתרון הוא, כך שהמכשירים החדשים יהיו בעלי תמיכה בכמה שיותר פורמטים ואפשרות שדרוג, כך שככל שהזמן מתקדם פשוט משדרגים ונשארים עם אותו המכשיר, כך שישרת אותנו זמן ארוך יותר. בולטת לרעה האמריקניזציה, דבר שמתמקד בכך שכל פעם שיוצאת גרסה חדשה של מכשיר כולשהו, פשוט זורקים את הישן וקונים חדש- אז לא, בעבר כשמכשיר כולשהו מתקלקל היו מתקנים אותו- דבר לגיטימי. אלא שבמציאות של היום יותר קל לקנות חדש, מציאות שלפי דעתי צריך לשנות, כך שהמכשירים יהיו יותר זמינים לתיקון. לפי דעתי העתיד בתחום הוא ה-USB, עוד מעט תראו מכונות כביסה עם חיבור כזה ואפילו רשת USB ביתית מובנת בדירה עם שקעים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה